Domů / Novinky / V Praze se uskutečnila první veřejná pitva

V Praze se uskutečnila první veřejná pitva

První veřejná pitva se uskutečnila 8. 6. 1600 a provedl ji Jan Jesenus. Pitva těla popraveného muže se konala ve slavnostně vyzdobené Rejčkově koleji v červnu roku 1600, trvala pět dní a jako přihlížející se jí zúčastnilo asi 5000 osob.

Jan Jesenius se narodil v roce 1566 ve Vratislavi. Studoval lékařství ve Wittenbergu a v Padově. Zaměřil se anatomii a chirurgii. Publikoval celou řadu chirurgických prací a byl osobním lékařem císařů Rudolfa II. a Matyáše. Později se stal rektorem a kancléřem University Karlovy v Praze.


Jan Jesenius jako první uskutečnil veřejnou pitvu a přispěl tak významně k rozvoji anatomie. Ve spise Pro anatome sua actio et ad spectandum indicatio objasnil význam pitev z hlediska anatomických znalostí proti oponentům církve. Pitva těla popraveného muže se konala ve slavnostně vyzdobené Rejčkově koleji v červnu roku 1600, trvala pět dní a jako přihlížející se jí zúčastnilo asi 5000 osob. Jeseniovi asistoval známý pražský lékař Zálužanský. Veřejná pitva vzbudila všeobecnou senzaci a v historickém povědomí zůstává dodnes.

 O dva roky později se Jan Jesenius stává osobním lékařem Rudolfa II. a pak jeho bratra Matyáše. Na podzim 1617 byl zvolen rektorem, ale více než vědě se věnoval politice, což se mu stalo osudným.